Bülten Abonelik

* * blog.veliman.com'a eklenen yeni içerikler ile ilgili e-posta alacaksınız.

Popüler İçerikler

Blog Yazısı

Affiliate Marketing Yapmak
Affiliate Marketing
İnternetten Para Kazanmak

Affiliate Marketing Yapmak 

Bu makalede Türkçe karşılığı “satış ortaklığı” olan kısaca “internetten ürün/hizmet tanıtımı yaparak komisyon usulü para kazanma” olarak tanımlanabilecek affiliate marketing ile ilgili detaylar yer alıyor. Kısaca bu makalede “affiliate marketing nedir?” Affiliate marketing nasıl yapılır?” “Affiliate marketing niye önemlidir?”, “Affiliate marketing siteleri / markaları hangileridir?” sorularına yanıt bulacaksınız.

Markalar kendilerine ait olan affiliate marketing sistemleri ya da aracı affiliate network siteleri ile bir komisyon sistemi oluştururlar. Bu şekilde para kazanmak isteyen kullanıcılar da markaların kendi oluşturduğu yahut aracı kurumlarla bu sistemlere dâhil olur ve sahip oldukları networku kullanıp para kazanırlar.

İşte, kitle (network) sahipleriyle markalar arasındaki bu işbirliği affiliate marketing adı verilen sistemi ortaya çıkarmıştır.

Affiliate Marketing Nedir?

Satış ortaklığı olarak tanımlanan Affiliate Marketing, “CPA” yani “Cost Per Action” olarak ifade edilir. Türkçesi “işlem başına maliyet” olan bu modelde; ürünün sahibi yani firma/marka, affiliate siteleri ile ürün/hizmet reklamını kendi çaba ve networkü ile yapan kişiler vardır. Affiliate Marketing, en bilinen ve temel anlamıyla doğrudan satış işinin internet versiyonudur. Ancak daha gelişmiş bir modelidir.

İnternetten ve sosyal medya üzerinden para kazanmaya başlamak, ürün reklamı yapmak ve/veya yaptırmak artık tüm markalar ve kullanıcılar için doğallaşan ancak çok da kolay olmayan bir süreçtir. Şimdi 2 farklı açıdan affiliate marketing konusuna değineceğiz.

Şirket Açısından Affiliate Marketing

Marka/Şirket açısından bakıldığında, eğer sektörünüzde rekabet etme gücünüz varsa (fiyat, lojistik, dağıtım, üretim maliyeti vb.) ve çevrenizde ürünlerinizin/hizmetlerinizin reklamını yapabilecek kadar bir topluluğa (influencer, fenomen, blogger, vlogger vs.) sahip kişiler varsa affiliate marketing ile büyük kazançlar elde edebilirsiniz.

Kişiler Açısından Affiliate Marketing

Kullanıcılar açısından bakıldığında; size ait olmayan hatta sizinle hiç ilgisi olmayan ürünlerin dahi reklamını yaparak, bu ürünlerin satışını sağlayabilirsiniz. Böylece yaptığınız her satıştan komisyon alabilirsiniz. Böylece ister ek gelir ister direkt gelir modeli olarak düşünebileceğiniz affiliate marketing üzerinden ciddi kazançlar elde edebilirsiniz.

İnternetten satış başına komisyon anlayışı üzerine geliştirilmiş olan “affiliate marketing”in Türkçedeki karşılığı ise “satış ortaklığıdır. En temel anlamıyla ise Affiliate Marketing, internetten para kazanma sistemidir.

Affiliate Marketing 2 Şekilde Gerçekleşir

Dijital pazarlamanın farklı bir boyutu olan affiliate marketing ile kazanç elde etmenin 2 alternatifi vardır. İlki ürün sahipleri yani firmalarla direkt gerçekleştirilen sistem, diğeri de aracı siteler üzerinden gerçekleştirilen sistem. Bu konuya ilişkin detaylar şöyle;

Ürün Sahipleri/Firmalar: Ürün sahipleri ve firmaların yaptıkları ilk iş, aracı sitelere mal ve/veya hizmetlerini eklemektir. Daha sonra her firma, kendi kar marjına göre, satış ortaklığı yapacağı kişiler ile komisyon karşılığında işbirliği yapmaktadır. Ayrıca her şirket affiliate marketing yapabilir ve bu yöntem doğru uygulandığında şirketin pazar payının büyümesine katkı sağlar.

Aracı Siteler: “Affiliate network” de denilen aracı sitelerin amacı; firmaları ve satış ortaklarını aynı sistemin içerisinde buluşturmaktır. Aracı siteler, firmalar ve satış ortakları için teknik alt yapıyı ve finansal sistemi hazırlarken, ürün sahipleri ürünleri eklemekte ve satış ortakları da aracılık etmek ürünleri seçerek affiliate marketingi başlatmaktadır.

Affiliate Marketing’te Aracı Sitelerin Rolü Nedir?

Aracı sitelerin temel misyonu, satış ortaklarının satışlarını gerçekleştirebilmeleri için reklam linkleri oluşturmaktır Bu linkler sayesinde satış yapma kolaylığı olduğu gibi satışların takibi de kolaylaşmaktadır. Affiliate marketing için aracılık sağlayan bu sitelere üye olmak ücretsizdir. Bu arada satış ortaklarına ödemeler aracı siteler üzerinden gerçekleştirilir. Bu durum aynı zamanda sistemin sürdürülebilirliğini ve şeffaflığını sağlamaktadır.

Satış Ortakları

Satış ortakları; blog, Youtube, haber siteleri, dijital dergiler, sosyal ağlar veya (Adwords vb.) gibi reklam / pazarlama kanallarını kullanırlar. Tabi öncelikle affiliate marketing için aracı site olarak tanımladığımız siteye üye olup orada iş ortaklığı yapmak istedikleri şirketleri ve ürünleri belirlerler. Sonrasında bir strateji oluşturup reklama başlarlar. Burada bilinmesi gereken en önemli nokta; ürünlerle ilgili sorumluluğun satış ortaklarına ait olmamasıdır.

Affiliate Marketing Nasıl Yapılır?

Aslında bu sektörde para kazanmanın yani iş yapmanın mantığı oldukça basittir. Genel olarak çiftçi ve avcı yöntemlerinden bahsedilir. Fakat ben size bunu biraz daha geniş bir şekilde açıklayacağım. Zira affiliate marketing de önemli olan satış yapacağınız müşterileri bulmaktır. Burada da devreye reklam girmektedir.

Reklam İçin İhtiyacınız Olan Alt Yapıyı Hazırlayın.

Reklam için en çok tercih edilen 3 reklam stratejisinden bahsedeceğim. Tabi ki siz bu süreçte farklı yöntemler de belirleyebilirsiniz. Burada en etkili yöntem blog açmaktır. İlk olarak onunla başlayalım

Blog Açmak

Affiliate marketing odağında reklam yapmak için en etkili yöntem blog açmaktır. Burada önemli olan ise blogunuzun hedef kitlenize yönelik olmasıdır. Hedef kitle ve müşteri odaklı olarak kurduğunuz bloğunuzda, affiliate marketing çalışmaları yaptığınızda son derece güzel sonuçlar ortaya çıkacaktır.

Bloğunuzu açma amacınız affiliate marketing yapmaksa, bloğunuzda yer vereceğiniz konularda ilk yapmanız gereken müşteri gibi düşünmektir. Hedef kitleniz yani okuyucularınız/takipçileriniz gibi düşünerek, internette yapılan aramalarda, hedef kitlenizin önüne nasıl çıkacağınızı anlayabilirsiniz. Bu stratejiyle bloğunuzu oluşturduktan sonra içeriklerinizi oluşturmaya başlayabilirsiniz.

Bloğunuzdaki yazıların içerisine ilgili reklam linklerini koyarak, okuyucuları satış ortaklığı yaptığınız ürüne yönlendirebilirsiniz. Bu şekilde bloğunuzu ziyaret edip o yazıyı okuyanlar ve yazıdaki linklere tıklayanlar affiliate marketing için size katkı sağlayacaktır. Tabi yalnızca tıklayıp o siteyi ziyaret etmeleri yeterli değil. Sizin verdiğiniz bağlantıyı kullanarak o ürün(leri) satın almaları gerekir.

Sosyal Medya

Başta Facebook olmak üzere tüm sosyal medya mecralar üzerinden affiliate marketing yapmak mümkündür. Bu işlemi yapmak için hedef kitlenize yönelik bir sayfaya ihtiyacınız var. Bu sayfayı kurup büyüttükten sonra ve sizi aktif takip eden takipçileriniz olduktan sonra, reklam linklerinin yer aldığı paylaşımlar yaparsınız. Bu da satış yapmanızı sağlar.

İnternet Reklamları

Google Adwords gibi platformlar sayesinde hedef kitleye daha kolay ulaşmak mümkündür. Fakat burada dikkat edilmesi gereken nokta; bu tarz platformlarda reklam vermeniz için para ödemeniz gerektiğidir. Doğal olarak bu reklamları daha iyi planlamanız gerekmektedir. Eğer reklamlardan kazandığınız ücret, bu platformlarda harcadığınızın altında kalırsa sizi zarara uğratacaktır. Bu yüzden bu platformları kullanırken iyi bir optimizasyon yapmanız gerekmektedir.

Potansiyel Müşteriye Ulaşın

Biraz öncede belirtmiş olduğum gibi potansiyel müşteriye ulaşmanızdaki en önemli nokta, bloğunuz veya reklam yapmayı düşündüğünüz platformdaki takipçilerinizindir. Çünkü onlar aynı zamanda potansiyel müşteri yani hedef kitlenizdir. Bu şekilde geliştirmiş olduğunuz platformunuzda müşteriniz gibi düşünüp, bu yönde içerikler hazırlamanız sayesinde daha kolay reklam alabilirsiniz ve aldığınız reklamlar sayesinde satış yapma imkânınız ve platformunuzdan gelir elde etme şansınız daha yüksek olacaktır.

Doğru Ürün Seçimi Yapın

Reklamı yapmanızın sebebi kazanç elde etmek olsa da reklamını yaptığınız ürünlerin kalitelerine dikkat etmeniz, ilerleyen dönemlerde verdiğiniz reklamlara olan güveni de belirleyecektir. Ürün seçimi yapılırken iki duruma dikkat etmek gerekmektedir.

Bunlar;

Komisyon Oranı: Komisyon oranını belirleyen taraf firmalardır. Her firma kendi maliyet ve kâr durumuna göre komisyon oranını belirlemektedir. Genel olarak ürünün kalitesi ne kadar artarsa maliyeti de o kadar artacağı için komisyonu da daha düşük olmaktadır.

Kalite: Ürün kalitesini, alacağınız komisyon oranına göre daha üst sırada tutmanız gerekmektedir. Bunun sebebi, ürünlerin güvenilir olmasıyla birlikte satış oranlarında değişim olmasıdır. Sıradan bir ürün markalı bir ürüne göre daha fazla komisyon verse bile markalı ürünün tercihi, güvenilirlikten dolayı daha çok olacaktır. Bunun için markalı ürünün uzun vadede getirisi daha fazla olacaktır.

Affiliate Marketing Yapabileceğiniz Markalar

Artık birçok marka affilate marketing sistemine geçerken bunlardan bazılarını sizinle paylaşmak istedik;

Amazon

Alastyr

Sendpulse

Medikalize

Çiçek Sepeti

Tchibo

Trendyol

iTunes

Sonuç Olarak Affiliate Marketing

Genel olarak Affiliate Marketing Nedir? Sorusuna yanıt verdiğimiz bu makalede konuya ilişkin detaylı bir aktarım gerçekleştirmeye çalıştık. Özetle, affiliate marketing, internetten para kazanmanın kolay ve esnek bir yolu olduğu için yıllardır tercih edilen ve her geçen gün geliştirilen bir yöntemdir. Ayrıca satış ortağına herhangi bir sorumluluk yüklemediği için en rahat ve özgür kazanç modelidir.

Eğer siz de internetten para kazanma yöntemlerinden bir olan affiliate marketing ile gelir etmeyi düşünürseniz hemen bunun için çalışmaya başlayabilirsiniz.

AFFILIATE MARKETING NEDİR?

Dijital Pazarlama, elektronik ortamlara ürün ya da hizmetlerinizi tanıtabileceğiniz, günümüz teknolojisinde basılı yayınlara göre daha avantajlı ve tercih sebebi yüksek pazarlama aracıdır. Satış ve pazarlama ortaklığı anlamına gelen affiliate marketing ile internetten para kazanılmasının mümkün olduğu bilinmektedir. Satış ortaklığına katılan kişiler çeşitli sitelerde banner ve linkler aracılığıyla satış ortaklığı aldığı sitenin referans linkiyle diğer kitlelere ulaşarak bu hedef kitleler üzerinden belirli yüzdeler kazanabilmektedir. Affiliate marketing ile neler yapabileceğinizi görmek için yazının devamını okuyabilirsiniz.

90’larda “World Wide Web (www)” adında yepyeni bir devrim oldu; teknoloji ve medyadaki her yenilik gibi bu gelişmede de şirketler, ürünlerini pazarlayıp müşterilerine her gün milyonlarca kişinin ziyaret ettiği web siteleri aracılığıyla servis sunabilecekleri yepyeni bir fırsat yakaladılar.

1990’ların ortalarında arama motorlarının ortaya çıkmasıyla internet, bir e-ticaret ve bilgi makinesi olarak büyük bir patlama yarattı. Web sitesi sahipleri ziyaretçileri için değerli içerikler yaratıyorlar ve onlara fayda sağlıyorlardı ve site sahipleri bu sıkı çalışmalarından dolayı ilerleme kaydetmek de istiyorlardı. CPM (Cost Per Mile) ya da sabit yerleştirme gibi erken zamanda ortaya çıkan online reklam tipleri, sonradan satış ortaklığı gibi daha hesaplı online reklamlarla başlarda rekabet ortamı yarattılar.

Eğer “satış ortaklığı” ifadesine Fransız kalıyorsanız, beklediğiniz kılavuz bu olacak. Dr. Andrew Slack, satış ortaklığı endüstrisini anlamanıza yardımcı olacak basit, kolay ve başlangıç seviyesi için kullanışlı on ipucu veriyor. Bu online pazarlama stratejisinden büyük getiriler elde edebilirsiniz.

Affiliate Marketing Nedir? (Satış Ortaklığı)

Satış Ortaklığı, online ürün satın almaları için insanların teşvik edildiği bir para kazanma yoludur. Her geçen gün daha fazla şirket kendi işlerinin web sitesi ziyaretçilerini oluşturmak için bu pazarlama yöntemini kullanarak katılımları ödüllendiriyor. Bu ortaklıkta yalnızca satış tamamlandığında ödeme yapıldığı için, son derece düşük maliyetli bir araçtır.

Örneğin PC World, bir ortaklığın önerdiği alışveriş yapan her ziyaretçi için % 5 komisyon ödüyor. Küçük bir komisyon olsa da, bu ortaklık, firmalara devamlı düzeyde satış yaptırmayı sağlayarak PC World’ün marka bilinirliğinden istifade edebilme imkânı sunar.

Komisyon aralığı yerleşik perakendecilerdeki düşük % 1 oranıyla bazı dijital ürünlerdeki % 75 oranı arasında değişir. Sağlık ve güzellik pazarı % 30 civarındaki ortalama komisyonları ile en ağır ortaklıklardan biridir.

Nasıl bir satış ortağı olabilirim?

Satış ortağı olmak çok kolaydır, her programın onay için kendi kriterleri olsa da normalde katılım serbesttir ve ön koşul aranmaz.

Tanıtım yapılabilecek uygun markaları bulmak için en iyi yol arama motorlarını kullanmaktan geçer: ‘[Marka] + Satış Ortaklığı Programı’. Bazı şirketler, kurum-içi ortaklık programlarını işletirler, ancak bu çok uzmanlık gerektiren bir alandır. Bu nedenle birçok şirket, hâlihazırda uzun zamandan beri müşterileri için başarılı programlar geliştiren iştirakçiler ile yıllarca deneyim kazanmış firmaları ‘satış ortağı’ olarak tercih ederler.

Belirli bir konu hakkında düzenli içerikler ve değerlendirmeler oluşturmanız gerekir. Genellikle ne kadar içerik oluşturur ve araştırma yaparsanız, kayda değer satış oluşturma şansınız da o kadar artar; bu yüzden her zaman ilgi alanınıza giren bir konuda pazarlama yapmanızı öneririm.

Satış Ortağı olarak para kazanmak için En İyi 10 İpucu

Doğru alanı seçin – Bu, online para kazanma yolunda başarılı olup olmayacağınızı belirleyen en büyük faktörlerden biridir.

Örneğin, eğer kamp yapmaktan hoşlanıyorsanız, o zaman Millets veya Blacks’e bakarak başlayabilirsiniz, bu sayede seçim yapabileceğiniz yüzlere ürün olacaktır. Ancak, yalnızca para kazanmak uğruna hoşunuza gitmeyen bir alanda pazarlama yaparsanız daha sonra sıkılıp işi bırakma olasılığınız artar.

Doğru ortaklık programını bulun – Seçtiğiniz alan içindeki programları karşılaştırırken, kazanacağınız komisyon miktarından daha fazlasını düşünmelisiniz. Başarılı bir ortaklık kampanyası yürütmek için önemli olduğuna inandığımız iki önemli unsur şunlardır:

İletişim:

Ortaklık programın kampanyasından sorumlu müdürle konuşabiliyor musunuz? İyi bir ortaklık programı; erişime açık ve para kazanmanıza yardımcı olmaktan sorumlu, özel bir ortaklık müdürüne sahip olmalıdır.

İstek:

Promosyonunu yapmayı düşündüğünüz ürünler ya da servisler gerçekten göze çarpıyor mu? Ziyaretleri satışa dönüştürüyor mu? Siz olsanız o ürünü ya da servisi alır mıydınız?

Eğer bu sorulardan herhangi birine cevabınız hayırsa bu ürün size uygun olmayabilir.

3. Bir danışman bulun – İlk yola çıkıldığında, dik bir öğrenme eğrisi olur. Nasıl bir web sitesi yapılır gibi sorulara cevap vermelisiniz. Hangi ürünlerin promosyonunu yapmalısınız? Web sitenize nasıl ziyaretçi çekebilirsiniz?  Ziyaretçiler sitenize geldiğinde, bu ziyaretleri nasıl satışa dönüştürebilirsiniz?

Ben her zaman, daha fazla para kazanmanıza yardımcı olabilecek kişisel danışmanların olduğu ortaklık programları bulmanızı öneriyorum. Morence firması şu anda yeni başlayan birisini 14 gün içerisinde tam donanımlı satış ortağı haline getirebilecek bir kurs veriyor.

Bir topluluğa katılın – Bir danışmana ek olarak, benzer fikirli bireylerin olduğu bir topluluğa da katılmayı düşünebilirsiniz. Burada birçok soru sorabilir ve eşsiz yanıtlar alabilirsiniz. Bazı önde gelen ortaklık forumları : Affiliates4U, ABestWeb veWickedFire.

Ücretsiz bir blog alın- Para kazanmaya başlamanızı sağlayacak WordPress gibi ücretsiz bir site kurun ya da Blogger gibi ücretsiz bir blog platformu kullanın. Bu tür siteler dakikalar içerisinde kurulabilir, tamamen ücretsizdir ve kullanımı son derece kolaydır.

Hedefe Odaklı Kalın – Ziyaretçilerin gözünden bakıldığında çok fazla farklı ürünün sergilendiği bir site içerisinde boğulmak ve kafa karışıklığı yaşamak çok olası bir durumdur. Ben her siteniz için tek bir konu başlığı bulmanızı öneriyorum.

Her bir ürününüz için yeterli bilgi verdiğinizden emin olun, bu durumda tüketici sitenizi okuduktan sonra kendisini ürünü satın almak için yeterli bilgiye sahip hissedecektir. Dalınızda uzman olmak ve alanınızı her yönüyle anlamak çok önemlidir.

Para harcamayın – Satış Ortaklığının amacı para kazanmaktır, ama sonradan size getiri sağlaması zor yerlere para harcamak da çok kolaydır.

Daha deneyimli ve bilgili olduğunuz zaman yeni web adreslerini satın almak ve ilave trafik oluşturmak için ödeme yapmayı düşünebilirsiniz.

İçerik Kraldır – Nakit paranız olana kadar, sizin kralınız içeriktir. Web sitenizde (ya da blogunuzda) ne kadar fazla makale, ürün incelemesi, ziyaretçi geri bildirimi ve bilgi yayınlarsanız, web sitenize o kadar fazla daha ziyaretçi çekme şansı yakalarsınız.

Arama motorları yeni yazılmış içerikleri göstermeyi severler, bu yüzden sitenize en azından bir kaç günde bir yeni sayfalar eklemenizi öneririm. İyi bir site navigasyonu ya da site haritası kullanarak, sitenizin ziyaretçiler tarafından kolayca bulunduğundan emin olun.

Bu bir hızlı zengin olma taslağı değildir – Bu gece bir web sitesi hazırlayıp yarın sabah uyandığınızda ilk çekinizi almayı bekleyemezsiniz, satış ortaklığı hızlı zengin olma taslağı değildir ve çalışmayı gerektirir. Tüm dünyada tamamen farklı beceri seti tabanlı, hayatın her kesiminden gelen firmalar gördüm; ama hepsinin ortak olduğu bir nokta, web sitelerine kendilerini adamış olmalarıydı.

Tadını çıkarın – Satış ortaklığı keyifli olmalı ve istediğiniz yerde istediğiniz zaman ve istediğiniz alanda çalışma esnekliğine sahip olursunuz.

Firmaların büyük bir yüzdesi, tam zamanlı işlerinin yanında hobi olarak çalıştırdıkları sitelerinden para kazanırlar ve birçoğu bunu yaparak önemli oranda ikinci bir ek gelir sağlamışlardır.

Bu konuda doğru yola gidin; internet, seçtiğiniz alan ve tüketici davranışları hakkında çok şey öğrenebilirsiniz. Bir topluluğa katılarak ve bir rehber ile çalışarak; para kazanmanın yanı sıra, yol boyunca yeni insanlarla tanışmak için yeni bir şans da yakalarsınız.

Neden Affiliate Marketing?

Affiliate Marketing, Türkçe karşılığıyla Satış Ortaklığı sistemi en temel tanımıyla internetten para kazanma yöntemidir. Başka firma ya da kişilere ait ürünlerin satışıyla gelir elde edilmektedir. Satışı yapan firma ya da kişi, aracılık edecek kişiye ürün satış linkini verir ve bu kişi internet ortamında satış linkini paylaşarak yapılan her satıştan para kazanır.

Affiliate Marketing Nedir

Affiliate Marketing sistemi ile para kazanmanın çeşitli yöntemleri mevcut. Hepsinin ortak noktası internet üzerinden online olarak yapılıyor olmasıdır. Satış ortağı olduğunuz bir firmanın ürününü pazarlamak için kendinize bir blog kurabilir ya da diğer platformlarda bu linki paylaşmayarak satış yapabilirsiniz.

Türkiye’de Affiliate Marketing sistemini birçok firma kullanmaktadır. Son dönemde, THY, Trendyol, Gitti gidiyor, Hepsi burada gibi bilindik firmalar bu yöntemide kullanmaktalar.

Ürün sahipleri ile online komisyon kazanmak isteyenler arasında yapılan işbirliği ortaya affiliate marketing adında bir sektör çıkardı. Sistemi uygulamak isteyenler biraz çalışarak elbette öğrenebilir ama rekabet belinizi bükebilir. Bu arada, sistem bizim dilimize satış ortaklığı olarak yerleşti.

Affiliate marketing (satış ortaklığı) nedir?

Size ait olmayan ürünlerin internette reklamını yapıyorsunuz. Bu reklamlar sayesinde satılan her üründen size komisyon veriliyor. Burada yaptığınız eyleme, affiliate marketing adı verilir.

Konuyu daha iyi idrak etmeniz için biraz daha açayım:

1. Ürün sahipleri (firmalar)

Firmalar, aracı siteye satılması için ürün veya hizmet ekliyor. İsteyen her şirket affiliate marketing ile çalışabilir, hatta böylece pazar payını ciddi ölçüde büyütebilir. Her firma kendi kar marjına göre satış ortakları için belli bir komisyon belirler.

2. Aracı siteler

Ürün sahipleri ve satış ortaklarını aynı çatı altında toplayan sitelere affiliate network adı veriliyor. Bu aracı siteler, finansal işlemleri ve sitemi oluşturan teknik alt yapıyı sağlamakla görevlidir. Ürün sahipleri, aracı siteye ürünlerini ekler. Satış ortakları ise bu ürünler arasından istediklerine aracılık yapmakta özgürdür.

Satış ortakları tarafından yapılan satışları takip etmek için aracı site özel bir yazılım kullanır. Satış ortaklarına seçtikleri ürünleri tanıtmaları için özel reklam linkleri verilir. Bu özel reklam linkleri sayesinde yapılan satışlar kolayca takip edilir.  Aracı sitelere üye olmak ücretsizdir. Satış ortaklarının ödemeleri düzenli olarak aracı siteler tarafından yapılır.

3. Satış ortakları

Satış ortakları, aracı siteler üzerinde her ürünün ne kadar komisyon verdiğini görebilir ve buna göre kendi çıkarlarını gözeterek ürün seçebilir. Blog yazarak, sosyal medya üzerinden veya Adwords gibi reklam kanalları ile ürünlerin reklamını yaparlar.

Satılan her bir ürün için kendilerine önceden teklif edilen komisyon oranında para kazanırlar. Satış ortakları, ürünler ile ilgili herhangi bir sorumluluk üstlenmez. Tek görevleri, reklam yapmaktır.

Sitem tam olarak yukarıda saydığım üçlü arasında işliyor.

Affiliate marketing (satış ortaklığı) nasıl yapılır?

Sistem son derece basittir.Burada yapmanız gereken ürünleri satın alacak müşterileri bulmak. Bunun için reklam şart. Şimdi, affiliate marketing nasıl yapılır, maddeler halinde açıklayalım.

1. Reklam için gerekli alt yapıyı hazırlamak

Aşağıda en fazla tercih edilen 3 reklam stratejisine yer verdim, fakat en verimli olanın blog açmak olduğunu bilmenizde yarar var.  Ayrıca, bunların dışında farklı stratejiler geliştirmek elbette mümkün.

1.1. Blog açmak

Reklam için en uygun alt yapı, niş (hedef kitle odaklı) blog açmaktır. Tamamen müşteri odaklı kurulan blog siteleri affiliate marketing ile olağanüstü sonuçlar verebiliyor. Gündem, haber veya genel konuları içeren bloglar satış ortaklığı için uygun değildir.

Eğer affiliate marketing yapmak için blog açmak istiyorsanız, yapmanız gereken tek şey; müşteri gibi düşünmektir. Şöyle düşünün; ayakkabı satın almak için ne tür bir arama yapardınız? Burada arama yapmak için kullandığınız anahtar kelimeler, size blog konusu hakkında kesin fikir verir.

Blog açtıktan sonra ürünler için tanıtım yazıları hazırlamanız gerekiyor. Bu tanıtım yazıları içinde satış ortaklığı yaptığınız ürünlerin reklam linklerini vermek suretiyle, potansiyel müşteriyi hiçbir sorumluk almadan satış sayfasına yönlendirmiş oluyorsunuz.

Reklam linkleri sizin İD numaranızı içerdiği için, her satış, hatta anlık olarak her tıklama takip ediliyor. Tüm bunları istediğiniz zaman aracı site tarafından size tahsis edilen panelden takip edebilirsiniz.

1.2. Sosyal medya

Başta Facebook olmak üzere insanlara kolayca ulaşmaya elverişli olan tüm sosyal medya platformları, satış ortaklığı için uygundur. Biz burada Facebook fan sayfalarını örnek gösterelim. Daha sonra zaten diğer sosyal siteler için gerekli açıklamayı yapacağım.

Affiliate marketing yapılacak fan sayfası açarken tıpkı blog mantığı ile hareket etmek oldukça önemli, ancak sektörel fan sayfalarına beğeni toplamak çok zor. Siz, Facebook sayfalarını para kazanmak için kullanmayı düşünüyor olsanız bile, insanların sadece biraz eğlenmek amacıyla kullandığını unutmayın.

Bu yüzden burada daha çok takipçi odaklı düşünmek gereklidir. Biraz mizah, futbol gibi. Ben işin üstesinden gelirim diyorsanız, tabii ki ilk tercih satış odaklı fan sayfası açmak olmalı.

Açmış olduğunuz fan sayfası takipçi bakımından tatminkâr rakamlara ulaştığında belli aralıklar ile ürünlerin reklam linklerini paylaşmanız satış yapmanızı sağlayacaktır. Sıradan bir fan sayfası ile satış ortaklığı yapmak için en azından 100 bin aktif takipçi gerekiyor.

1.3. Ücretli reklam servisleri

Google Adwords sayesinde potansiyel müşteriye nokta atışı yapmak mümkün. Tabii ki bunun bir bedeli var. Ücret karşılığında reklam yayınlayan bu tür platformlar üzerinden yürütülecek projeler çok titiz bir şekilde yapılmak zorundadır.

Eğer kazanç, reklam giderlerini karşılıyor, bir de üzerine iyi para kalıyorsa, değmeyin keyfinize. Fakat kazanç, reklam giderleri karşısında eriyip gidiyor, hatta birde zayıf kalıyorsa, gemi su alıyor demektir. Açıkçası ücretli reklam servisleri ile affiliate marketing yapmak tecrübe gerektiriyor.

Adwords gibi alanlara doğrudan bize tahsis edilen reklam linki ve bir kaç kelimelik açıklama ile reklam vermek mümkün. Bilinçsiz yapıldığı zaman ekonomik olarak zarar etmeniz kaçınılmaz. Çünkü burada reklam vermek için cebinizden para ödemeniz lazım. Ayrıca reklam için belli bir sermaye şart.

2. Potansiyel müşteriye ulaşmak

Elinizde potansiyel müşteriye ulaşmak için yeterli reklam hacmi varsa satış ortaklığı darphane gibi çalışır. Burada özellikle vurguladığım potansiyel müşteri (hedef kitle) kelimesini asla göz ardı etmeyin.

Bu sistemde para kazandıran ana faktör bundan ibarettir. Ne aradığını bilmeyen, sadece eğlence için bilgisayar başında takılan insanlar size beş para kazandırmaz. Peki, karşımızdaki kişiyi görmediğimiz halde, alışveriş yapmak istediğini veya potansiyel müşteri olduğunu nasıl anlarız?

Aslında bu çok kolaydır. Yukarıda belirttiğim gibi potansiyel müşteriyi yakalamak için en iyi taktik, tıpkı bir müşteri gibi düşünmek kadar basittir. Siz bunu, empati veya yerine koyma olarak ta algılayabilirsiniz.

Pek çok insan, blog sitesi çok popüler olmasına rağmen kazanç konusunda komik rakamlar ile yetinmek zorunda kalıyor. Aslında daha en başta hata yaptıkları nokta, sadece ziyaretçi çekmek amacıyla blog açmak. Affiliate marketing gibi odaklı projelerde boş ziyaretçi hiçbir anlam ifade etmez. Bunu bir örnek ile açıklamak istiyorum;

Benim, her konuya burnunu sokan, sıradan bir blog sitem olsun. Bu blog, 350 tane makale ve günlük 20 bin ziyaretçiye sahip olsun.

Sizin, ayakkabı modası konulu bir blog siteniz olsun. Bu blog sadece 20 tane makale ve günlük sadece 2 bin ziyaretçiye sahip olsun.

Böyle bir durumda siz, benden her türlü çok daha fazla para kazanma şansına sahipsiniz. Sebebi ise, sadece 2 bin ziyaretçiniz olsa bile, bunların her biri potansiyel müşteridir. Amaçları ayakkabı satın almak olduğu için sizin blog sitenizi ziyaret etmişlerdir.

Burada tek yapmanız gereken nitelikli ürünler sunan bir ayakkabı üreticisine satış ortaklığı yapmaktır. Eğer ürünler nitelikli ise ve reklam konusunda tecrübeniz varsa, her 100 ziyaretçiden biri sizin reklam linkinize tıklayarak ayakkabı satın alır. Burada reklam tecrübesi derken, iyi tanıtım yazıları yazmaktan bahsediyorum.

Bu şartlarda tanesi 100 TL olan, 20 tane satışa aracılık yapmış olursunuz. En kötü ihtimal reklam veren firma her satış için %10 komisyon ödemiş olsa, günlük kazanç 200 TL olur. Bunu günde sadece 2 bin tekil ziyaret alan basit bir blog ile başarmak mümkün.

3. Ürün seçimi

Kazanç, her ne kadar güçlü reklam ve potansiyel müşteriyi hedef almaya odaklı olsa bile, ortaklık yapılacak ürünlerin kalitesi bir diğer belirleyici faktördür. Ürün seçimi yapılırken iki faktör göz önüne alınmalı;

3.a. Komisyon oranı

Her şirket kendi maliyet ve çıkarlarını göz önüne alarak belli bir komisyon teklif eder. Burada belirleyici etken, daha çok ürün kalitesi ile alakalıdır. Sonuçta, nitelikli ürün üretmenin elbette maliyeti daha fazladır. Maliyet arttıkça doğal olarak kaliteli ürünler, sıradan ürünlere göre biraz daha düşük komisyon veriyor.

3.b. Kalite

Ürünlerin kalitesi, seçim yaparken komisyon oranına göre daha fazla ön planda tutmanız gereken belirleyici etkendir. Bunun sebebi ise marka ürünlerin insanlara güven vermesidir. Sıradan bir ürün %20 komisyon verse bile, marka bir ürün %10 komisyon ile daha fazla kar bırakabilir. Çünkü satış oranları arasında bariz bir fark olacaktır.

Ürün seçerken bu ikisi belirleyici rol oynar ve aradaki farkı ölçmek zor değildir. Bunu ölçmek için her ürüne ayrı reklam kampanyası düzenlenir ve daha az kazanç getirenler sınıfta kalır.

Affiliate marketing, kazançlı ve bir o kadar esnek olması nedeniyle, yıllardır online kazanç fikirleri arasında popüler olmuştur. Temelinde ticaret, reklam ve biraz teknik olması, sistemi güvenilir yapıyor. Ayrıca her ne kadar temelinde ticaret olsa bile, yayıncıya herhangi bir sorumluluk yüklemediği için özgür bir internetten para kazanma yöntemidir.

Affiliate marketing siteminin mantığı nedir?

Satış ortaklığı, ürünlerini (fiziksel veya dijital hiç fark etmez) daha fazla satmak ve pazar payını arttırmak amacıyla pek çok firmanın kullandığı bir çeşit pazarlama stratejisidir.

Satış ortakları, ürünlerini bu sistemle pazarlamak isteyen firmaların web sitelerine veya doğrudan binlerce ürünü bir arada bulabilecekleri affiliate ağlarına üye oluyorlar ve kendilerine verilen özel reklam linkleri üzerinden tanıtım çalışmaları yapıyorlar. Bu özel linkler, ortakları tanıyan kodlar içerdiği için bunlar üzerinden gerçekleşecek her başarılı satış, size belli oranlarda komisyon kazandırır.

Affiliate marketing günümüzde pek çok firmanın pazarlama stratejisinde yer alan çok yaygın bir online ticaret modelidir. Bu sistemde firmaların çıkarları; daha fazla satış ve tabii ki daha büyük pazar payı olarak açıklanabilir. Bireysel girişimciler açısından ise, sermayesiz olarak işe başlama fırsatı ve minimum risk ile en çok kazandıran internetten para kazanma yollarından biri olması, çok ilgi görmesine sebep oluyor.

Şimdi sistemin işleyişini size bir örmekle açıklamaya çalışayım. Sizin popüler bir Facebook sayfanız olduğunu varsayalım ve bu sayfanın daha çok bayanlara hitap eden bir konuya sahip olduğunu düşünelim. Sayfanız bayanların ilgilendiği bir içeriğe sahip olduğuna göre, burada hedef kitle bayanlardır. Bayanlara tıraş takımı pazarlama şansımız olmadığını zaten mantık olarak herkes biliyor olmalı!

Affiliate marketing ile internetten para kazanmanın mantığında potansiyel müşteriyi hedef almak vardır. Bayanlar zaten alışveriş konusunda daha aktif oldukları için ortaklık yapacak yüzlerce, hatta zorlarsanız binlerce ürün bulursunuz. Parfüm, makyaj malzemeleri, ayakkabı, çanta veya elbise gibi her türlü ürün sizin Facebook sayfanız için idealdir.

Satış ortaklığı veren firmalar nasıl bulunur?

Ortaklık yapabileceğiniz ürünleri nasıl bulacağınızı burada açıklamıştım. Popüler affliate ağlarını ve en cazip komisyon oranlarını sunan markaları verdiğim linkte bulabilirsiniz. Bu affiliate ağlarından birine kayıt olmanız durumunda, tüm ürünlere ulaşma şansınız vardır.

Her ürünün kendine özel bir satış sayfası vardır ve satış başına ne kadar komisyon alacağınız bellidir. Bunlar arasında satılma ihtimali yüksek olanlara ortak olduktan sonra, Facebook sayfanızda size verilen tanıtım linklerini paylaşmanız gerekiyor. Yapmanız gereken sadece bundan ibarettir.

Tabii ki reklam için tek seçenek Facebook değil. Diğer sosyal siteler, bloglar, forumlar veya Adwords gibi ücretli reklam servisleri üzerinden reklam yaparak satışları zirveye çıkarmanız mümkün.

Paylaştığınız reklam linklerine tıklayan insanlar doğrudan ürünün satış sayfasına yönlendirilir ve eğer ürünü satın alan olursa komisyon sizin hesabınıza işlenir. Böylece yapılan her satıştan kazandığınız komisyonlar hesabınızda birikir ve 15 günde bir sizin belirleyeceğiniz banka hesabınıza havale edilir.

Ürünlere ortak olmak için herhangi bir ücret ödemeniz gerekmez ve dilediğiniz sayıda ürüne ortaklık şansınız olduğu için, deneme yanılma yoluyla en çok satılan ürünleri kolayca tespit edebilirsiniz.

Satış ortaklığı yaparak para kazanmanın sırrı; hedef kitleye ulaşmaktır.

Affiliate marketing sisteminde potansiyel müşteriye ulaşmayı başaran girişimciler deli gibi para kazanıyor. Önemli olan doğru ürünleri seçmek ve bunları satın alma ihtimali olan insanlara ulaşmaktır.

Süs bitkileri ile ilgilenen birine çorap satamazsınız. Bu durum blog siteleri içinde aynıdır. Saksı çiçekleri veya süs bitkileri konulu bir blog siteniz varsa, burada yine bayanlara hitap eden bir konuya sahipsiniz demektir, ancak burada durum biraz daha farklıdır.

Evet, blog içeriğiniz tamamen bayanlara hitap ediyor ama sizin bloğunuzu ziyaret etme amaçları farklı. Muhtemelen böyle bir blog sitesine ulaşan ziyaretçinin amacı, saksı çiçekleri hakkında bilgi almak, hatta hoşuna giden bir çiçek çeşidi varsa satın almaktır. Burada yapmanız gereken şey, Ciceksepeti.com gibi bünyesinde saksı çekekleri dâhil, yüzlerce süs bitkisi barındıran bir firmaya satış ortağı olmaktır.

Ciceksepeti.com, satış ortağı kabul eden ve sizin linkiniz aracılığı ile yapılacak her satıştan %25 komisyon alabileceğiniz çevrimiçi ticaret yapan bir şirkettir. Blog veya Facebook sayfanızın içeriğine uygun bir satış ortağı bulmak çok kolaydır. İnternet üzerinden ticaret yapan firmaların yerleşik işletmelere oranla masrafları çok daha düşüktür. Bu yüzden satış ortaklarına yüksek komisyonlar ödemek kar paylarını fazla azaltmıyor.

Affiliate pazarlama ne kadar kazandırır?

Satış ortaklığı yapanlara ödenen komisyon oranları fiziksel ürünlerde %25, dijital ürünlerde ise %75 seviyesine çıkabiliyor. Dijital ürünler; İngilizce veya farklı dillerde eğitim setleri, çeşitli bilgisayar programları veya kursları, web sitesi kurma eğitimleri, e-kitaplar gibi doğrudan bilgisayara indirilebilen ürünlerdir. Bunlar bir kere üretildikten sonra masraf çıkarmadıkları için ortaklara çok yüksek komisyon ödeyebiliyorlar.

İnternetten para kazanma terimine şekil veren, hatta bence dünyanın en değerli bireysel girişim fırsatlarından biri olan affiliate pazarlama, kesinlikle değerlendirmeniz gereken bir kazanç tekniğidir. Bu sistemi uygulayarak para kazanan biri olarak sizlerle paylaşacağım daha çok bilgi var.

Şimdilik umarın sistemin mantığını anlamışsınızdır. Yorum kısmından her türlü desteğe hazır olduğumu belirtmekte yarar var. Eğer sistem henüz kafanızda şekil almadı ise daha ayrıntılı bir inceleme yapmadan girişimde bulunmayın. Ayrıca para karşılığı reklam vermek suretiyle satış ortaklığı yapmak tecrübe gerektirir.

Eğer gelir-gider dengesini sağlayacak tecrübeniz yoksa zarar etmeniz mümkün. Bu yüzden ortaklık yapacağınız ürünler için önce minik bütçeler ile deneme reklamları organize ederek, fizibilite raporu çıkartın. Böylece hangi ürünlerin ne kadar kazanç potansiyeli sunduğunu tespit ederek karlı ürünleri belirlemiş olursunuz.

AFFILIATE MARKETING İLE İLGİLİ DİĞER BİLGİLER

Satış ortaklığı yani Affiliate Marketing, tedarikçi ile satış ortakları arasında ürün satışından elde edilen karın paylaşılması esasına dayalı bir sistemdir. Her iki tarafında kazancına dayalı bir sistem olduğu için basit ve tercih sebebi olmaktadır. Affiliate Marketing ile yurt içi ve yurt dışı birçok firma aracılığıyla yüksek kazançlar elde edebilir ve bu konuda başarı yakalayabilirsiniz.

Benzer Yazılar

Yorum

  1. Ezgi

    Merhabalar,Pamukkale Turizm de satış ortaklığına başlamış.
    Satış ortaklığı ile ilgilenenler için %5 oranında komisyon olanağı sunuyorlar.
    Konuyla ilgileniyorsanız https://www.pamukkale.com.tr/bilet-satis-ortakligi sayfasını inceleyebilirsiniz:)

Bir cevap yazın

İşaretli alanlar gereklidir *