Bülten Abonelik

* * blog.veliman.com'a eklenen yeni içerikler ile ilgili e-posta alacaksınız.

Popüler İçerikler

Blog Yazısı

Ağır Roman
Sinema

Ağır Roman 

Ağır Roman,  onlarca kez izledigim türk sinemasının kült filmlerinden biridir. Hatta ondan sadece film diye söz edildiğinde kızarım bazen. Bence  şaheserdir. İşte bu şaheser ile ilgili bakalım Vikipedia neler demiş;

Ağır Roman, 1996 yapımı bir Türk filmidir. Dram türündeki filmin yönetmeni Mustafa Altıoklar, görüntü yönetmeni de Ertunç Şenkay’dır. Başrollerde Okan Bayülgen, Müjde Ar, Mustafa Uğurlu, Savaş Dinçel, Küçük İskender ve Burak Sergen oynamıştır.

Film Metin Kaçan’ın aynı adlı romanından uyarlanmıştır ve dönemin en çok ses getiren filmlerinden biri olmuştur. Konusu kısaca söyledir: Kolera Sokağı’nda ilginç olaylar yaşanmaktadır. Arap Sado (Burak Sergen), sokaktaki egemenliğini ailenin küçük oğlu Salih’e (Okan Bayülgen) bırakır. Ancak Salih bu görev için henüz hazır değildir. Metropolün arka sokaklarından birinde yaşanan bu karmaşada Salih, Tina’ya (Müjde Ar) aşık olur. Metin Kaçan’ın kitabı Ağır Roman 2003 yılında Almanca’ya çevrildi. Acdes Sud Yayınevi tarafından Fransızca’ya da çevrilen Ağır Roman 2010 yılında Fransa’da yayınlanacak.

Ödülleri

  • Okan Bayülgen – Sadri Alışık en iyi erkek oyuncu ödülü
  • Burak Sergen – ÇASOD en iyi erkek oyuncu ödülü
  • Sevda Ferdağ- Altın Portakal – En iyi yardımcı kadın oyuncu
  • Uğur İçbak – Altın Portakal – En iyi görüntü
  • Mustafa Uğurlu – Altın Portakal – En iyi yardımcı erkek oyuncu

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

İşaretli alanlar gereklidir *