Bülten Abonelik

* * blog.veliman.com'a eklenen yeni içerikler ile ilgili e-posta alacaksınız.

Popüler İçerikler

Blog Yazısı

Charles Bukowski – Born Into This – Böyle Geldi Böyle Gitti
Belgesel

Charles Bukowski – Born Into This – Böyle Geldi Böyle Gitti 

Orjinal adıyla bukowski born into this olan Charles Bukowski‘nin hayatını anlatan bir belgesel film.

Efsanevi edebiyat ozanı charles bukowski’nin renkli hayatına ve dönemine odaklanarak müteveffa şair, yazar ve adı çıkmış hedonist üzerine aydınlatıcı bir genel bakış sunan bu film, muazzam bir seyir keyfi veriyor … çok sayıda şiir kitabının, basındaki köşesi pis bir ihtiyarın notları’nın, postane ve kadınlar gibi otobiyografik romanların ve barbet schroeder’in biyografik film denemesi “barfly”ın yazarı bukowski, 1994’te ölmüştü. filmde bono, sean penn ve harry dean stanton gibi ünlü hayranlarının övgülerinin yanısıra, basımcılardan, içki arkadaşlarından ve sevgililerinden anekdotlar ve içyüzünü ortaya çıkaran bilgiler de bulunuyor. ancak, çeşitli kaynaklardan toplanan olağanüstü arşiv görüntüleri sayesinde, filmin asıl yıldızı, kapısına gelen herkesle konuşmaya gönüllü görünen bukowski’nin kendisi. schroeder ve taylor hackford gibi isim yapmış hollywood yönetmenlerinin çektiği filmlerden bölümler dışında, avrupa televizyonlarından alınmış, seyirci önünde yaptığı okumaların zor bulunan görüntülerinin de dahil olduğu parçalar var. sonuçta bu cazip ve geniş kapsamlı biyografik film, sanatçının benzeri az bulunur yeteneğinden ve hayatını alışılmışın sınırlarının epey ötesinde yaşamaya yönelik öfkesinden kuvvet alan, karizmatik bir yaşam-gücü olarak portresini ortaya çıkarıyor.

Beat Kuşağı’ın bağımsız ve aykırı şairi… Bazen sıradan bir aymazın teki, bazen olabildiğince sanatsal, bazen çocukluğunda pompalanmış korkusuna ve öfkesine kapılan serseri, bazen de en vahim konularda bile dobra bir adam.

Filmde Bono, Sean Penn ve Harry Dean Stanton gibi ünlü hayranlarının övgülerinin yanısıra, basımcılardan, içki arkadaşlarından ve sevgililerinden anekdotlar ve içyüzünü ortaya çıkaran bilgiler de bulunuyor. Ancak, çeşitli kaynaklardan toplanan olağanüstü arşiv görüntüleri sayesinde, filmin asıl yıldızı, kapısına gelen herkesle konuşmaya gönüllü görünen Bukowski’nin kendisi.

Tek parça olarak izlemek isteyenler için alternatif player

Benzer Yazılar

Yorum

  1. Melek

    Uzun süredir arayıp bulamadığım bir belgeseldi. Paylaştığınız için teşekkürler.

  2. Ayça Şahin

    Adamda karizma var abi

Bir cevap yazın

İşaretli alanlar gereklidir *