Bülten Abonelik

* * blog.veliman.com'a eklenen yeni içerikler ile ilgili e-posta alacaksınız.

Popüler İçerikler

Blog Yazısı

Charles Bukowski – Factotum
Kitap

Charles Bukowski – Factotum 

Charles Bukowski‘nin ilk kez 1975 yılında basılan 2. romanıdır.
Roman; Charles Bukowski’nin yirmili yaşlarında yaşadığı ve genellikle ucuz otellerde yaşam, üçüncü sınıf işlerde çalışma ve içki, kumar, kadınlarla olan ilişkilerini ve bu dönem boyunca ABD’nin çeşitli eyaletlerine seyahatlerini içermektedir.
Kitap sert bir dille yazılmış olup akıcılığı ile dikkat çekmektedir. Parantez Yayıncılık tarafından Türkiye’de yayımlanmıştır. Çevirisi Avi Pardo’ya aittir.
Kitabın arka kapağında şöyle yazar:

fac-totum: herşeyi yapan.

fac, yapmak anlamindaki facere ‘den.
totum, her şey, bütün anlamındaki totus ‘tan.
bir işte yapılması gereken tüm niteliksiz işleri yapan kişi, kâhya, ayakçı.

Ayrıca kitap, 2005 yılında Bent Hamer tarafından aynı adla beyaz perdeye aktarılmıştır. Başrollerini Matt Dillon ve Lili Taylor paylaşmışlardır.

Factotum Özeti

Zengin olmayı düşleyen yoksul ve despot bir babanın cehenneme çevirdiği ergenlik döneminden sonra iki yıl Los Angeles Üniversitesi’nde gazetecilik bölümüne devam eden Charles Bukowski (Henry Chinaski) kararını verir. Babası gibi biri zengin olmak istediğine göre, o tersini isteyecektir. Aylaklığı. Ancak erken yaşta saptadığı bir hedefi vardır. Yazar olmak. Mukavva bavulunu alıp yola düştüğünde yirmi iki yaşındadır. Ucuz pansiyon odalarında sefaletle boğuşup yazmaya çalışırken kendine gerçek bir dost edinmiştir. Alkol. Bar Sineği filminde beş günlük bir kesitini senaryolaştırdığı bu dönem yaklaşık on yıl sürer. Eyalet eyalet dolaşıp, pansiyon kirası ve içki giderlerini karşılamak için sayısız ikinci, hatta üçüncü sınıf işlere girip çıkar. Bukowski roman, öykü ve şiirlerinde sık sık özlemle söz ettiği bu dönemi anlatırken mizahının ve onu çağdaş Amerikan edebiyatının önde gelen yazarlarından biri yapan eşsiz yalınlığının doruğundadır.

Benzer Yazılar

Yorum

  1. Charles Bukowski | Yazar | Veliman Sekiz

    […] Burdayım Kimse Bilmez Ne Çektiğimi Kaptan Yemeğe Çıktı ve Tayfalar Gemiyi Ele Geçirdi Pulp Factotum Evden kaçtığı dönemde ki hayatını anlattığı kült eserlerinden birisidir. Kendini en iyi […]

Bir cevap yazın

İşaretli alanlar gereklidir *