Bülten Abonelik

* * blog.veliman.com'a eklenen yeni içerikler ile ilgili e-posta alacaksınız.

Popüler İçerikler

Blog Yazısı

Karadedeler Olayı
Sinema

Karadedeler Olayı 

1989 yılında…

Sıradan bir köyde…

Sıradan insanlar arasında…

Sıradan olmayan bir şeyler oldu…

1989 yılının ocak ayında gazetelerde bir köyde yaşanan garip olaylar hakkında yayınlanan bazı haberler, genç gazeteci H.B’nin ilgisini çeker. Köye giden gazeteci, oldukça korkmuş ve gergin köylülerden gece köyün çevresinde dolaşan yaratıklar olduğunu, köyün bir şekilde cinler tarafından basıldığını öğrenir. H.B., birkaç hafta köyde kalır ama olağanüstü bir şey görmeyince kamerasını köydeki bir gence emanet ederek İstanbul’a geri döner.

Üç gün sonra ise köyün jandarmaları tarafından gözaltına alınır: kamerasını emanet ettiği genç de dâhil olmak üzere köyden 7 kişi parçalanarak öldürülmüştür. H.B ifadesi alındıktan sonra serbest bırakılır ama bütün eşyaları ormanda terk edilmiş olarak bulunur; kayıplara karışır… Tüm bu esrarengiz süreç boyunca kameralar kayıttadır…

Karadedeler Olayı filmini konu alan hikaye

1989 yılının ocak ayında K… İlinin D… Köyünde, köylülerin hava karardıktan sonra esrarengiz yaratıklar gördükleri için hava karardıktan sonra korkudan sokağa çıkamadıkları ile ilgili bir haber tüm gazetelerde küçük puntolarla yayınlandı.

28 Aralık 1988
İlk olay… Köydeki bir evin kapısı, kar fırtınası olmasına rağmen dışarıdan alev aldı. Erken fark edilen olay hasarsız kapandı.
4 Ocak 1989
Köy sakinlerinden 79 yaşındaki S.N, karda kendisini bedeni olmayan ayak izlerinin takip ettiğini herkese anlattı.
7 Ocak 1989
Köydeki üçüncü olay… Bir başka kadın, alacakaranlıkta bakkaldan dönerken, kavşaktaki çınar ağacında asılı, parçalanmış insan cesetleri gördüğüne dair yemin etti.
11 Ocak 1989
Köydeki olaylar jandarmaya haber verildi. Araştırma yapan jandarma hiç bir sıra dışı olayın izine rastlamadı.
14 Ocak 1989
Gazeteci H.B. araştırma yapmak için köye geldi.
25 Ocak 1989
On bir gün köyde kalan H.B. haber değeri olan sıra dışı bir olaya rastlamadı ve köylülerin ısrarı üzerine video kamerasını köydeki on dört yaşındaki E.C.’ye bırakarak İstanbul’a geri döndü.
27 Ocak 1989
Havanın kararmasından iki saat sonra üç evde toplam yedi köylü katledilmiş olarak bulundu. Kurbanların arasında on dört yaşındaki E.C de vardı ve kamerası hala kayıttaydı.
28 Ocak 1989
Yedi köylü, jandarmanın ve köylülerin eşliğinde sabah saat 4 sıralarında gizlice köy mezarlığına defnedildi.
31 Ocak 1989
H.B. dört sivil jandarma eşliğinde İlçe jandarma merkez komutanlığına getirildi ve Yüzbaşı A.S. tarafından bizzat sorgulandı.
Bu sorgulama filme kaydedildi.
2 Şubat 1989
H.B. Serbest bırakıldı.
3 Şubat 1989
H.B.’nin üzerindeki tüm giysiler(iç çamaşırları ve çorapları dâhil),botları, çantası ve not defteri D… köyünün arkasındaki ormanda terk edilmiş olarak bulundu.
8 Mart 1990
Yüzbaşı A.S. psikolojik sorunları yüzünden malulen emekli edildi ve aynı sene eşinden boşandı.
Şubat 2006
Yüzbaşı A.S. İstanbul, Erenköy’deki evinde beylik tabancasıyla intihar etti.
13 Şubat 2006
Yüzbaşı A.S.’nin kızı babasının kasasında zarflar ve üç adet videokaset buldu.
29 Mayıs 2009
Gazeteci H.B. hâlâ kayıp…

Karadedeler Olayı Fragman 2

Karadedeler Olayı Fimi Hakkında

1989 yılının ocak ayında gazeteler bir köyde yaşanan garip olaylar hakkında yayınlanan bazı haberler, genç gazeteci H.B’nin ilgisini çeker. Köye giden gazeteci, oldukça korkmuş ve gergin köylülerden gece köyün çevresinde dolaşan yaratıklar olduğunu, köyün bir şekilde cinler tarafından basıldığını öğrenir. H.B., birkaç hafta köyde kalır ama olağanüstü bir şey görmeyince kamerasını köydeki bir gence emanet ederek İstanbul’a geri döner.

Üç gün sonra ise köyün jandarmaları tarafından gözaltına alınır: kamerasını emanet ettiği genç de dâhil olmak üzere köyden 7 kişi parçalanarak öldürülmüştür. H.B ifadesi alındıktan sonra serbest bırakılır ama bütün eşyaları ormanda terk edilmiş olarak bulunur; kayıplara karışır… Tüm bu esrarengiz süreç boyunca kameralar kayıttadır…

Karadedeler Olayı filminin künyesi

Yapım:2010, 2011 ~ Türkiye
Tür: Belgesel, Gerilim, Gizem, Korku
Yönetmen: Erkan Bağbakan, Erdoğan Bağbakan
Senaryo: Erdoğan Bağbakan
Yapımcı: Pra Films
Filmin Websitesi: www.karadedelerolayi.com
Süre: 1 saat 18 dk
Gösterim Tarihi: 16 Eylül 2011 (Türkiye)

Karadedeler Olayı Filminin Basın Açıklaması

KARADEDELER OLAYI HAKKINDA

Kamuoyunun dikkatine;
Beş aydır sinemalarda fragmanı yayınlanan KARADEDELER OLAYI isimli belgesel film projesi Ağustos ayı içerisinde tamamlanacaktır. 2 yıl önce ekibimize ulaşan bilgi, belgeler ve 3 adet VHS bandın incelenmesi neticesinde yapımına başlanan bu belgesel film, karşılaşılan birçok hukuksal engele, belgeselde anlatılan olayla birinci dereceden ya da dolaylı şekilde ilgisi bulunan kişilere, bu kişilerin varislerine ve dönemin arşivlerine ulaşmanın zorluğuna rağmen nihayet tamamlanma aşamasına gelmiştir.
Kamuoyuyla paylaşılması gereği görülen bu olaya, 2 yıl süren yapım aşamasının hiçbir döneminde ticari bir film gözüyle bakılmamış ve bu tür bir lansman yapılmamıştır. 2011 yılının başından itibaren başlayan süreç bir bilgilendirme sürecidir. KARADEDELER OLAYI belgesel bir filmdir, bu nedenle de sinemalarda gösterilen diğer filmler gibi oyuncu, profesyonel fotoğraflar ve orijinal müzikler gibi unsurları barındırmamaktadır.
5 aylık bilgilendirme süreci döneminde sosyal medyada, çeşitli internet sitelerinde ve basında insanlar konuya ilgi göstermiş, konuyla ilgili çeşitli yorumlar yapmış, farklı görüşler bildirmişlerdir. Ekibimiz tüm bu süreci dikkatle izlemekte, tüm yorum ve görüşlere saygı göstermektedir.
Ancak son günlerde Tüm Türkiye’de isimleri bilinen ve tanınan birtakım oyuncuların, yönetmenlerin isimleri KARADEDELER OLAYI belgesel filminin künyesinde geçmeye başlamış ve özellikle sanal ortamda belgesel filmimizle ilgisi bulunmayan video ve fotoğraflar yayınlanmaya başlamıştır. Bu bildirim oluşan bilgi kirliliğinin engellenmesi amacını taşımaktadır.
KARADEDELER OLAYI belgesel filmiyle ilgili tek doğru kaynak www.karadedelerolayi.com internet sitesidir. Sosyal medyada çeşitli kullanıcılar tarafından oluşturulan film künyeleri ve film içeriklerinin hiçbiri doğru değildir. Belgesel film projesiyle ilgili hazırlanan bilgilendirme videoları, sadece sinemalarda gösterilen ve filmin kendi internet sitesinden yayınlanan videolardan ibarettir. Son bir aydır çeşitli video paylaşım sitelerinde yayınlanan diğer videoların ve bilgilerin belgesel filmimizle hiçbir bağlantısı bulunmamaktadır.
İki uzun yıla yayılan yorucu yapım sürecinde bizlere destek olan herkese, 2011 yılı başından beri belgesel filmimizle ilgili yapılan bilgilendirme çalışmamıza yorum ve görüşleriyle destek olan/olmayan herkese, tüm izleyicilere teşekkür ederiz.

Saygılarımızla.

PRA FİLM www.karadedelerolayi.com
KARADEDELER OLAYI
KÜNYE
YAPIM : PRA FİLM
YÖNETMEN : ERDOĞAN / ERKAN BAĞBAKAN
DAĞITIMCI : TİGLON
GÖSTERİM TARİHİ : 16 EYLÜL 2011
SÜRE : 87 DAKİKA
www.karadedelerolayi.com

Benzer Yazılar

Yorum

  1. H.B.

    1989 yılında meydana gelmiş “esrarlı bir olayın” izleyicinin ve kamuoyunun nabzını yoklayarak beyaz perdeye aktarılması kadar doğal ne olabilir ki? Önemli olan sinemada film boyunca günlük hayattan uzaklaşarak hoş vakit geçirebilmemiz değil mi? bırakın korkutmayı eğer olay bizleri gerebiliyorsa bile film amacına ulaşmış olacaktır.Filmi izlemediğim için kalitesi konusunda bir şey diyemiyorum ama hikaye gerçekten çok OLAĞANDIŞI ve şimdiye kadar yapılmış TÜRK FİLMİ kalıplarının tamamıyla dışında. Bence sadece sıra dışılığı yüzünden bile bu yapım Türk sineması adına desteği hak ediyor.

Bir cevap yazın

İşaretli alanlar gereklidir *