Bülten Abonelik

* * blog.veliman.com'a eklenen yeni içerikler ile ilgili e-posta alacaksınız.

Popüler İçerikler

Blog Yazısı

Sesli ve Elektronik Kitap Hazırlamak
Sesli Kitap
İnternetten Para Kazanmak

Sesli ve Elektronik Kitap Hazırlamak 

Günümüzde birçok kişinin kullanmaya başladığı ama hala pek bilinmeyen yöntemlerden birisi de sesli ve e-kitap hazırlamaktır. Konusu ne olursa olsun yazmaya yeteneğiniz varsa ve bu eylemi seviyorsanız e-kitap hazırlayabilirsiniz. Hazırladığınız kitapları ilgili yerlerde satarak kazanç elde etmeniz mümkündür. Aynı şekilde sesli kitaplar hazırlamak da bir gelir yöntemi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu işlerin basit olduğunu söylemek elbette mümkün değildir. Çünkü gerçekten severek yapıyor olmalısınız.

Emek harcamalı ve insanların sizin yazdığınız kitapları okuyacağına inanmanız gerekiyor. Üstelik bir kere yaptıktan sonra geri dönüşlere göre vazgeçmek yerine üzerine giderek hatalarınızı düzelterek nasıl daha fazla okutacağınızı düşünmelisiniz. Denemekten hiç vazgeçmemeli ve bu şekilde başarılı olmuş kişilerin bilgilerine başvurmalısınız. En az e-kitaplar kadar sesli kitaplar da ilgi görmeye başladı. Mevcut kitapları düzgün bir aksan ile okuyarak kaydedilmesi anlamına gelen bu iş, çeşitli platformlarda 50 liraya kadar kazanç sunuyor.

Audible gibi girişimlerin ortaya çıkmasıyla birlikte gün geçtikçe popüler olmaya başlamıştır. Burada bir hesap açıp hemen bu işi yapmaya başlayabilirsiniz. Zaten nasıl kullanacağınızla ilgili internette birçok bilgi bulunuyor.

Siz anlatımınızı güçlendirerek Audible gibi sistemler üzerinden kazanç sağlamaya başlayabilirsiniz. Sesli kitapların son dönemde epey yaygınlaştığını söyleyebiliriz. Öyleki; Amazon’un bile yatırım yaptığını düşünürsek sesli kitabın pazar payının da her geçen gün artacağını söyleyebiliriz. Yürürken, spor yaparken kitapları okumak yerine dinlemek isteyenlerin ya da okumak için fiziksel engeli olan yaygın bir biçimde satın alıyor.

İsminde anlaşılacağı gibi sesli kitap, kitapların seslendirilmesidir. Bu ses dosyası, internet üzerinden de tıpkı normal kitaplar gibi satışa açık bir üründür.

Nasıl Yapılır?

Kitap seslendirerek sende para kazanmaya başlayabilirsin. Sesli kitapla, dinleyicilere hitap ettiğinizi düşünürsek dolasıyla buradaki en önemli kural ses kalitenizin olduğunu söylemek mümkün. Yani stüdyo ortamında profesyonel bir şekilde yapılmış bir ses kaydının daha önemli olduğunu söyleyebiliriz. Sesinizin berrak çıkması ve gürültüden arındırılmış bir şekilde bu kaydı gerçekleştirmeniz önemlidir.

İkinci önemli bir noktanın ise, sesinizin ve tonlamanızın yani kitap okuma biçiminizin kalitesi olduğunu söyleyebiliriz. Ruhsuz bir seslendirmenin ya da abartılı tiyatral bir seslendirmenin tercih edilmeyeceği aşikârdır.

Bu yüzden stüdyo kalitesinde, profesyonel bir ses kaydı ile sesli kitap oluşturmanız ve bununla beraber diksiyonel kimi kurallara riayet ederek ortaya dinleyiciyi de memnun edecek bir performans çıkarmanız gerekmektedir. Böyle bir sesli kitap oluşturduğunuz takdirde, dinleyiciler sizi tercih etmeden önce sesli kitap satış sitelerindeki kitaba ait kısa ön izleme videosunu izledikleri zaman sizi tercih etme olasılığı daha güçlü bir hal alıyor.

Yine, Dünya Klasiklerinin birçok seslendirme sanatçısından oluşan sesli kitapları mevcut. Haliyle sesli kitabı az olan hatta hiç seslendirilmemiş fakat çok okunmuş kitapları seslendirerek daha rahat bir şekilde para kazanabilirsiniz.

Sesli Kitap Nerede Satılıyor?

Audible ve Stroytel‘i bu anlamda ziyaret edebilirsin. Audible ve Storytel üzerinden kimi örneklere bakarak yapmayı düşündüğün iş hakkında fikir sahibi olarak, benzer deneyimler ile mukayese yapma fırsatı kazanabilirsiniz. Audible ve Storytel bir süre ücretsiz kitap dinlemeye izin veriyor.

Eğer İngilizcenin varsa İngilizce oluşturulmuş sesli kitaplar da; hem yurtdışında hem de İngilizce öğrenmek isteyenler için yurtiçinde epey yaygın satışı gerçekleştirilen bir ürün haline geldi. İngilizce sesli kitaplar için de bu kaynaklara bakabilirsiniz; OpenCulture, Kids Learn Out Loud, Lit2Go, Project Gutenberg, StoryNory ve OpenLibrary.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

İşaretli alanlar gereklidir *